Haber

13 yaşındaki cinsel istismara uğrayan çocuk doğurdu

ABD’de kürtajın yasak olduğu eyaletlerden biri olan Mississippi’de cinsel saldırıya uğrayan 13 yaşındaki erkek çocuk doğum yaptı. Çocuğun gerçek adı paylaşılmayan ve ‘Ashley’ olarak bilinen annesi Regina, maddi sebepleri öne sürerek, “Kürtajı karşılayacak param yoktu” dedi.

Regina, kızı için kürtaj yaptırmak istediğini, ancak en yakın kürtaj merkezinin, ikametgahından dokuz saatten daha uzakta olan Chicago’da olduğunu söyledi. İşten izin alamadığını belirten Regina, kürtajın maliyetinin ‘çok yüksek’ olduğunu belirtti.

MİLYONLARCA KADIN KÜRTAJ HAKLARINI KAYBEDİYOR

ABD Yüksek Mahkemesi geçen yıl haziran ayında Roe v. Wade davasında aldığı kararla yasalaşan federal kürtaj hakkını bozduğunu açıklamıştı. Roe – Wade’in kürtaj hakkıyla ilgili federal garantisi sona erdikten sonra, Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Oklahoma, Güney Dakota, Tennessee, Teksas ve Batı Virginia’da sınırlı istisnalar dışında kürtaj yasakları getirildi.

Cinsel saldırı karşıtı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tecavüz, İstismar ve Ensest Ulusal Ağı’na göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç cinsel saldırı olayından ikisi polise bildirilmiyor. 15 ila 33 yaşları arasındaki tahmini 25 milyon kadın, kürtaj kısıtlamalarının olduğu eyaletlerde yaşıyor. New York Times, kürtaj yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana Mississippi’nin iki istisna yaptığını bildirdi. (DIŞ HABERLER)

arachaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu