Ekonomi

Chronicle, MakerDAO ekosisteminin dışına doğru genişliyor

MakerDAO ekosisteminde 5 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan en büyük ikinci oracle sağlayıcısı Chronicle, ekosistem dışında da faaliyet göstereceğini duyurdu.

Chronicle Protokolü ilk olarak hızla büyüyen ekosisteme hizmet etmek ve Chronicle’ın en değerli iş ortaklarından biri olan Spark Protokolünü entegre etmek amacıyla geliştirildi. çokgenzkEVM’de yayınlanacak.

Böylece, sağlanan hizmetler diğer sağlayıcılara kıyasla tahmini olarak yüzde 60 daha az gaz fiyatı kullanacak. Geliştiriciler, oracle’ların şu anda blockchain ve DeFi protokolleri için en büyük maliyeti oluşturması nedeniyle düşük fiyatların değerli bir avantaj olduğuna dikkat çekiyor.

Veri şeffaflığı

Oracle’lar, blockchain dışından veri sağlayan blockchain tabanlı hizmetlerdir. Blok zincirleri doğası gereği değişmez veri depolarıdır ancak girilen bilgilerin gerçekliğini doğrulayamazlar. Oracle ağlarının devreye girdiği yer burasıdır; kullanıcılar için blockchain tabanlı hizmetlere ve yapılara güvenilir bilgi sağlamak için birden fazla kaynağı kullanabilirler.

Chronicle, kullanıcıların bilgi kaynağını takip etmek için erişebilecekleri bir kontrol paneli sunacak. Geliştiriciler bunun zincir üstü bilgi şeffaflığı açısından değerli olduğunu belirtiyor. Masada Infura, Etherscan, Gnosis, Gitcoin, Argent, MakerDAO ve dYdX dahil 22’den fazla düğüm operatörü olacak.

Chronicle’ın kurucusu Niklas Kunkel, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada şöyle diyor:

Kunkel, ABD dolarına endeksli DAI stablecoin’inin öncülü olan SAI’nin yaratılmasını kolaylaştırmak için 2017 yılında kuruldu. Ethereumyılında ilk kehaneti geliştirdi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

haber-kurtun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu