Sağlık

Dikkat! Kurtarma görüntüleri kötü duyguları ortaya koyuyor

İSTANBUL (İGFA) –Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, beyin sarsıntısı geçirmiş psikiyatri hastalarının beklenen durumu hakkında değerlendirmelerde bulunarak hem hasta hem de yakınlarına önerilerini paylaştı.

Psikiyatri hastalarının yaşadıkları depremin ardından daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Prof. moloz. Bundan dolayı ilaçlarını kullanamama gibi hoş olmayan bir durum ortaya çıkabilir. Her türlü kronik hastalıkta olduğu gibi psikiyatrik tedavi gören kişinin düzenli ve sürekli alması gereken ilaçlar vardır. Eczaneler yıkıldığı için bu kişilerin belli bir süre ilaçsız kalmış olmaları çok muhtemeldir. Yardım için orada bulunan veya hayatta olup hastanede çalışan psikiyatristler varsa bu ilaçları hızlı bir şekilde ulaştırmaları gerekiyor. Devlet de bilgi paylaştığı için rapor süresi dolmadan ve doktora gitmeden ilaçlarını alabiliyorlar.”

MEDYADAKİ SAHNELER ÇOK GÜZEL DUYGULARI ORTAYA ÇIKARABİLİR

Travması tetiklenen bireylerin deprem bölgesinde yaşamadıkları halde bir an önce uzmanlara başvurmalarını öneren Erkmen, “Maalesef başka nedenlerle benzer şeyler yaşayanlar var. Psişik travmanın en değerli nedenlerinden biri semptomların aniden ortaya çıkmasıdır. Televizyonda gösterilen kurtarma sahneleri gibi görüntüler birdenbire kurtarılmış insanların içindeki korkunç duyguları ortaya çıkarır. Dolayısıyla bu duygular, o anı hatırlayıp çok kötü hissetmek, duşta göçük altında görmek ya da deprem sahnelerini izlerken ağır tepkiler vermek şeklinde kendini gösterebilir.

Başka şekillerde travma yaşayan bireylerin duygularının aynı olmayabileceğini belirten Prof. depremde ezilenler. Ancak bu belirtiler çeşitli şekillerde kapalı alanlarda kalmak zorunda olanlarda ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda kişinin evinin yıkılması ve yakınlarının ölümü sadece bir travma değil, ciddi bir yas tepkisi de olabilir. Bu durumda mutlaka düşünülmeli ve tedavi edilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu